15.2. 2019 byla aktualizována tato stránka a Výstavy

Jarní setkání BPK   Jarní setkání BPK se koná v sobotu 2.března 2019 od 11.00 hodin v Café Kampus, Náprstkova ul.

Program :

1.  Zpráva o hospodaření BPK v roce 2018 - Haklová

2. Ještě krátké informace k PPM - změna workshopu, organizační záležitosti, provoz Bazaru apod.

Informace o projektu "Polštáře pro onkologické pacienty"

3.  Kurzík - jak na žinylku a slashing - Haklová

4.  Promítání fotek z CEP Francie 2018 - 2.část - Haklová

 
Projekt :

Polštáře pro onkologické pacienty

Po velmi úspěšném loňském charitativním projektu Deky přes inkubátory pro novorozenecké oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem přicházíme s novým projektem:
Každý rok se šijí různé polštářky pro pacienty dětské onkologie ústecké nemocnice. Ale na onkologii jsou také dospělí pacienti. Mají onemocnění, které je často zcela vyléčitelné, ale které vzbuzuje strach a obavy. Léky dostanou, odbornou pomoc mají. Potřebují však získat naději a psychickou podporu. Skvělé je, když vědí, že na ně někdo myslí. A ten někdo jim věnuje s sebou do nemocnice .... třeba polštářek.
Malý patchworkový polštářek, který bude patřit pouze jednomu člověku a který s ním projde obdobím léčby.
Pokud i vy máte zájem podpořit onkologické pacienty, ušijte, prosím, patrchworkový povlak na polštář libovolnou technikou ve velikosti 50x50 cm. Prosíme jen o povlak, výplně nemocnice spolu z PPM zakoupí jednotně. Chceme maximálně zjednodušit logistiku a umožnit vám snadné zasílání a předávání polštářů. Můžete je zaslat samostatně nebo s přihlášeným quiltem na adresu Prague Patchwork Meeting, Přístavní 14, 170 00 Praha 7 nejdéle do 25.3.2019, případně přivézt přímo na výstavu a předat na INFO stánku u pokladny 2.
Děkujeme předem všem dárcům, kteří nám pomohou takto podpořit nemocné.

Markéta Svobodová, hlavní sestra Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem
Jana Štěrbová, ředitelka Prague Patchwork Meeting
 

 

 

Projekt :

Pradědeček automobil aneb První republika

Pradědeček automobil aneb První republika

Milé patchpřítelkyně,
Protože se kolekce „Ústřižky staré Prahy“ a „Krásy Čech a Moravy“ vydařily a autorky projevily zájem o další společné šití, rozhodla jsem se vyhlásit pro rok 2019 další projekt.
Téma: Pradědeček automobil aneb První republika
Rozměr: 80x110cm nebo 50x70cm na šířku nebo výšku.
Technika: Třívrstvý quilt zdobený prošíváním. Na zadní straně 8cm tunel na zavěšení.
Záměr: Po představení kolekce na PPM budou vybrané quilty trvale vystaveny v Libereckém technickém muzeu (LVT - Liberecký veřejný technopark), v pavilonu D – Království automobilů. Proto se náměty quiltů musí zřetelně týkat automobilismu první poloviny 20.stol. Nemusí být ovšem zobrazena pouze celá auta, mohou to být jen jejich části, kompozice ze součástek nebo nářadí, nádob na olej či benzín, pumpa, cedule, krajiny s autem, garáže, motivy ze závodů, dobová móda s autem v pozadí, atd.


Přihlášky: do 1.2.2019
Odevzdání: do 20.3.2019


Přeji krásné radostné šití a těším se na spolupráci, Marcela Listíková
Tel: 604 30 30 11
e-mail: Listikovamarcela@seznam.cz
 

 

 

 

TERMÍNY

Termíny konání Klubu klasického patchworku, Art quilt clubu a Setkání BPK naleznete v odd. KURZY

 

 

Klub tradičního patchworku

   Klub tradičního patchworku se bude scházet vždy poslední pondělí v měsíci od 16,00 v kavárně Cesta domů, Soukenická 15, Praha 1. (na mapě). 

 

 

Projekt :

Svatební quilt

Milé dámy,

Po úspěchu antik quiltů na PPM 2016 Vás chci pozvat na šití dalšího z klasických quiltů. Tentokrát jednoho z nejkrásnějších quiltů ve sbírkách Amerických muzeí.

Jedná se o svatební quilt Charlotty Gillingham a Samuela  Padgetta Hancocka  z roku 1840 z Philadelphie. Je zajímavou a netypickou  ukázkou tzv. quakerských quiltů.  Dnes je k vidění v  Philadelphia  Muzeum of Art. http://www.philamuseum.org/collections/permanent/108226.html, zajímavé informace jsou i na stránkách  http://www.quakerquilthistory.com/2012/09/quaker-aesthetics-and-album-quilt-made.html

Originál má 57 bloků. Bloky jsou šité různými klasickými technikami, aplikacemi, perskou výšivkou, vyšívacími technikami. Proto je práce zajímavá a rozmanitá a zatím je na ni i dost času. Plánované je vystavení na PPM 2019 .....prodloužení termínu

Moje představa je taková, každá si ušije samostatnou deku, z tolika bloků kolik jí bude vyhovovat. Techniky budou také víceméně dané samotnými bloky. Quiltování  bude na každé z nás jaké si zvolí atˇ ruční i strojové. Předlohy na nějaké bloky mám a po domluvě je půjčím.

Jelikož se jedná o velmi variabilní projekt v případě zájmu mě prosím kontaktujte na JirkovskaJitka@seznam.cz nebo na klubu klasiků.

Věřím, že ke mně některé z Vás přidáte a utvoříme spolu opět zajímavou kolekci prací.

V Praze 2.6.2016                                             Jitka Jirkovská

 

Placení členských příspěvků Bohemia patchwork klubu
pro rok 2019

Číslo účtu u Raiffeisenbank 2483070001/5500
Platí se 365,- Kč ročně, příspěvky zaplacené od září na příští rok platí i do konce roku stávajícího. Variabilní symbol je rok, na který se platí.
Do zprávy pro příjemce nezapomeňte uvést jméno platící členky

Členský příspěvek lze uhradit i hotově při Zimním setkání BPK
 

 

Aktualita

První patchworkářka ve vesmíru
(James a Alcestis Oberg)

Když astronautka Karen Nyberg nastoupí do kosmické lodi, přinese s sebou něco dosud neobvyklého do vesmíru: umění patchworku. „Ráda šiji a quiltuji“ vysvětlila během televizního interview v Moskvě. Beru si s sebou nějaké látky a nitě. Doufám, že vytvořím něco, sama ještě nevím co, ale i to bude součást vesmírné tvořivosti, jestli mi vše podaří.“
Na start 28.května si bere čtyři faty, nějaké jehly a nitě. Ovšem bezpečnost dopravního prostředku a váhová omezení jí nedovolují si na oběžnou dráhu vzít šicí stroj, žehličku, barvy, řezák a další obvyklé pomůcky.
Aby mohla šít ve stavu beztíže, bude se muset především někde sama upevnit, aby ona a látky neplavaly okolo, bude muset najít místo s dobrým osvětlením a mít pod přísnou kontrolou nit a odstřihávátko, aby nenarazily do něčí tváře nebo očí.
Přesné šití bude pro ni bezpochyby obrovská výzva, protože ona i látky budou mít tendenci se vznášet místo, aby byly v klidu. Sama to nazvala neobvyklým experimentem.
Přestože množství materiálu a pomůcek, které si sebou může přinést do vesmíru je omezené, Nyberg plánuje použít látky nebo kousky z vyřazených použitých oděvů astronautů, které už na palubě vesmírné lodi jsou. A některé z nich jsou hodně barevné. Pravidlem totiž je, že astronauti si kombinézy mění po týdnu a pak je vyhazují do odpadků. Na palubě totiž nejsou žádné prací automaty, takže kombinézy se potom přidají do kupy odpadu, který se naloží do ruské vyprázdněné zásobovací lodi. Všechno potom při návratu shoří v zemské atmosféře.
Myšlenka použít materiál z „odpadkového koše“ se zrodila už minulý měsíc při interview v Houstonu. Doširoka se usmála a prohlásila: „Vyhozené oblečení – to je úžasná myšlenka!“ Přestože barvy a barvení je na palubě kosmické lodi zakázáno, Nyberg poukázala na koření, které se na palubě nachází a může barvy nahradit – kečup, hořčice nebo chilli sauce.
První quilt z vesmíru bude jistě vzrušující, jedinečný a vysoce hodnotný kus. Avšak přivézt ho zpátky, může být problém, protože Nyberg má v kabině Sojuzu, kterým bude cestovat v listopadu tohoto roku, rezervovaný pouze limitovaný prostor. Doufá však, že alespoň něco z její ruční práce bude moci vzít zpět s sebou na Zemi. Naštěstí jsou tady další příležitosti k dopravě na Zemi. SpaceX Dragon je kabina bez posádky, která přiváží kosmické lodi zásoby. K jejímu dalšímu letu dojde rovněž v listopadu a má už naplánované množství materiálu, který by měla dovézt zpět na Zemi. Je dostatečně prostorná a tak by se zde mohlo najít místo pro jeden nebo dva quilty.
Jestliže se Nyberg na palubě kosmické lodi dostane k odpadkům a tím i k vyhozeným kombinézám z mnoha zemí – USA, Ruska, Kanady, Itálie, Japonska a dalších – představte si tu upřímnou závist jejích pozemských patchworkových kolegyň! NASA by se mohla v tomto případě rozhodnout, zda by šlo jednoho dne na Zemi kombinézy recyklovat a rozdělit je mezi pozemské patchworkářky k zahájení dosud nemyslitelného projektu.
Mezinárodní vesmírná stanice je sama o sobě patchworkem technického počítačového vybavení: přístroje, životně důležité systémy a konstrukční systémy, které byly vyrobeny v různých zemích a „sešity“ dohromady. A co se týče patchworku, životní systém na stanici vyžaduje recyklaci a nové využívání již použitých věcí.
Nyberg zatím nezmínila žádný specifický projekt nebo vzor. Řekla, že se spoléhá na intuici až bude na stanici. Bere si s sebou skicák, tužku a ořezávátko, aby si zaznamenávala nápady, které budou její inspirací. Jestli bude následovat tradiční vzory nebo ji uchvátí nový pohled diktovaný kosmickou představivostí, a´t už bude práce jednoduchá nebo komplikovaná, na každý pád první quilt z vesmíru
se stane jedním ze vzácných obrázků šitých naší historií.
James Oberg je analytik z NBC News a strávil 22 let v NASA Johnson Space Center jako operátor Mission Control a počítačový expert na orbitální dráhy.
Alcestis Oberg je vědeckou spisovatelkou a sběratelkou quiltů.
Oba jsou spoluautory knížky „Průkopnictví ve vesmíru: život na další hranici“ (Pioneering Space: Living on the Next Frontier).

Ze Science on NBC News, 14.5.2013 přeložila. Jana Lálová

 

 

Aplikace

Galerie fotografií quiltů s aplikacemi z promítání na setkání BPK galerie

Projekt "Turkmenistán"

V odkazu na webové stránky www.patchworkparty.sk naleznete článek a bohatou fotogalerii quiltů z projektu "Turkmenistán" Galerie na stránkách "Bernina"

 

Co o nás napsali

 

Přečtěte si překlad článku který napsala pro japonský časopis "Patchwork Quilt tsushin" jeho redaktorka Naomi Ichikawa po návštěvě Prahy.

Česká televize

Česká televize natáčela pro svůj pořad "Barvy života" v klubovně Bohemia patchwork klubu. Pořad je možno shlédnout ze záznamu na stránkách ČT  

Prezentace „Molas“

Fotogalerie z akce.

Novinky

Dne 21.4.2010 byly definitivně stránky klubu rekonstruovány a přemístěny na jiný server. Ve vyhledávači je můžeme najít jako:

www.b-p-k.cz,

nebo b-p-k.cz

I nadále trvá možnost najít stránky pod názvem www.bohemia-patchwork-klub.cz,

nebo bohemia-patchwork-klub.cz,


 Bohemia patchwork klub - zapsaný spolek

IČO  27039307

sídlo: Úzká 313, 330 11 Třemošná

č.účtu :  2483070001 / 5500

předsedkyně :  Jana Haklová,  tel. 777274454, e-mail:  haklovaj@seznam.czLeteckaPosta.cz       Pro přenos souborů fotografií používáme "Leteckou poštu"
Licence Creative Commons
b-p-k.cz, jejímž autorem je Haklová Jana, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .