23.2.2018  byla aktualizována   tato stránka

Jarní Setkání BPK

Jarní Setkání BPK se koná v sobotu 3.března 2018 od 11.00 hodin v  CAFE KAMPUS, Náprstkova 10  

http://cafekampus.cz/  mapa https://mapy.cz/zakladni?x=14.4153079&y=50.0843831&z=17&source=addr&id=9090155

 

 

Program:

Zpráva o hospodaření BPK za rok 2017 - J.Haklová

Informace k výstavě PPM

Kurzík -. Jak fotografovat quilt - p. Antalovský

            - Od fotografie ke quiltu - M.Listíková

            - nový projekt "Pražské Jezulátko" - Lada Charvátová

 

 
 

Ze setkání českých a amerických quiltařek v prosinci 2016 ušily členky BPK a Podblanického patchworkového klubu 2 deky z vyměněných českých a amerických bloků. Byly vystaveny na 11. PPM v dubnu 2017 a následně určeny pro charitativní účely. Paní Markéta Svobodová je nabídla Novorozeneckému oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Přehodí-li se přes inkubátory, zajistí díky své síle a tepelné izolaci nedonošeným dětem klid a komfortní prostředí.  

Prosíme tímto vás, které jste kdysi s patchworkem začínaly a ušily svoji první povinnou základní deku ze 6 bloků, zda byste byly ochotné se jí ve prospěch nedonošených dětí vzdát. Deky, které se do PPM u nás v kanceláři sejdou, slavnostně předáme v sobotu 7.4.2018 odpoledne zástupcům Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice. Vím, že se autorka se svým dílem těžko loučí a nelze ho ničím nahradit, přesto věřím, že myšlenka na toto specifické využití vaší práce vás k darování deky přivede. Za PPM vám kromě velkého poděkování mohu nabídnout vstupenku na 12. PPM zdarma. 

Kontakt: jana-sterbova@seznam.cz , případně 724161846. 

Pokud se rozhodnete deku darovat, prosím pro seznam dárců o tyto údaje: jméno, adresa, velikost deky ( ideálně 110-120 x 150-160 cm ), kontakt na vás. 

Již teď všem děkuji! 

Jana Štěrbová

 

Nevyzvednuté quilty

V klubovně v Přístavní jsou stále nevyzvednuté quilty z minulých výstav. Odběr svých quiltů domluvte s p. J.Štěrbovou

jmenovitě p.  Pazderková   a Doubková

 

 

Vláček BERNINO

Cesta s BERNINO vláčkem - nová soutěž pro děti  v rámci PATCH KIDS

 Lokomotiva BERNINO, která poveze vlak na naši cestu.

 Všechny děti mladší 18ti  let a všechny patchworkové  děti se vyzývají aby vytvořily vagonky plné
◦ zajímavostí
◦ přírodních krás
◦ památek
◦ typického národního  jídlo
◦ regionálních  řemesel
◦ regionálních  zvyků
◦ nebo jen toho co se vozí ve vagonech

Dětská sekce Patchwork Gilde Deutschland pod patronací paní Eli Thomea a pana Wolfganga Eibische vypisují nový dětský projekt CESTUJEME S BERNINO pro nadcházející výstavní sezónu. Věříme, že nový ročník osloví o český patchworkový dorost a české vagónky se zapojí do mezinárodního vlaku.
Bloky vagónů jsou mini quilty o rozměrech 40 x 35 cm (š x v) a „povezou“ to, co je pro děti, jejich zemi a okolí typické: pamětihodnosti, přírodní památky, pomníky, typické jídlo, místní řemesla a zvyky. Ale může to být i klasický náklad: dřevo, auta, potraviny. Je nutné dodržet členění plochy podle návodu, aby šlo jednotlivé vagóny navzájem pospojovat. Každá země dostane přidělenou jednu barvu pozadí, tím bude na první pohled zřejmé, odkud vagón „vyjel“. Pro Českou republiku byla vybraná jasná světle zelená. Termín dokončení je 15.2.2018. Projekt má již nyní zajištění výstavní plán v 6 evropských zemích, samozřejmě nechybí ani Praha a 12. PPM v dubnu 2018.
 

Registrační formulář a podmínky účasti získáte od 1.10.2017 u regionálního zástupce pro Českou republiku:

p.Eliška Dolečkové Faltusové, e-mail elisabetta@seznam.cz ,  tel. 777 818 381

 

 

"Sommerwiese"

Rakouská Patchworkgruppe Wien u příležitosti oslav svého založení vypisuje Challenge "Sommerwiese"  - Letní louka. Vyzývá k účasti i členky BPK. Kolekce se bude vystavovat na PPM 2018 a Patchworkové výstavě  2018 ve Galerii Totsman ve Vídni v  Rakousku.

Podmínky:          téma - letní louka , třívrstvý quilt, jakákoliv patchworková technika. Rozměr  30 x 30 cm. Okraj quiltu založený do rubu. Tunel na zavěšení min. 8 cm vysoký. Přihlášky na e-mail haklovaj@seznam.cz   nebo na vánočním Setkání BPK do 2.12.2018. Výstavní poplatek hradí BPK.

 

 

 

TERMÍNY

Termíny konání Klubu klasického patchworku, Art quilt clubu a Setkání BPK naleznete v odd. KURZY

 

 

Klub tradičního patchworku

   Klub tradičního patchworku se bude scházet vždy poslední pondělí v měsíci od 16,00 v kavárně Cesta domů, Soukenická 15, Praha 1. (na mapě). Nejbližší termíny setkání jsou 31.července a 28. srpna. Vedením klubu byla pověřena A. Králíková

 

 

 

Projekt:

Můj rodný kraj aneb krásy Čech a Moravy

 

 

Milé přítelkyně patchworku,

protože se kolekce „Ústřižky staré Prahy“ na PPM velice líbila a práce na společném projektu nás všechny těšila, rozhodla jsem se vyhlásit pro příští rok další téma:

 

Můj rodný kraj aneb Krásy Čech a Moravy

 

Rozměr:  Obdélník 70 x 40 cm na výšku nebo šířku

Technika:  Quilt – tři vrstvy tkaniny spojené prošíváním, začištěné okraje, tunel na zavěšení (šíře 8 cm, 1 cm pod horním okrajem), vzadu vizitka s názvem quiltu a jménem autorky.

Záměr: Vytvořit soubor malých quiltů, který by vyzdvihl krásy Čech a Moravy.   Je možné zobrazit přírodní, architektonické nebo jiné zajímavosti naší země, ale i vlastní pocity a fantazie inspirované láskou k rodnému kraji. Naše země je malebná a rozmanitá, a proto doufám, že si každý najde motiv blízký svému srdci. Je zde prostor pro klasické i moderní patchworkové i artquiltové techniky. Zvu tedy k účasti každého, kdo má k tomuto tématu co říci (ušít).

Přihlášky:  Zasílejte do 30. 1. 2018 na e-mail listikovamarcela@seznam.cz nebo poštou na adresu: M. Listíková, Školní 123, 252 07 Štěchovice. Uveďte název díla, celé jméno a adresu autorky, telefon a e-mailovou adresu.

Termín odevzdání: Do 1. 3. 2018.

Informace: U Marcely Listíkové na tel. č. 604 30 30 11

Těším se na spolupráci a přeji hodně radosti ze šití.

                                                                Marcela Listíková

 

 

Projekt :

Svatební quilt

Milé dámy,

Po úspěchu antik quiltů na PPM 2016 Vás chci pozvat na šití dalšího z klasických quiltů. Tentokrát jednoho z nejkrásnějších quiltů ve sbírkách Amerických muzeí.

Jedná se o svatební quilt Charlotty Gillingham a Samuela  Padgetta Hancocka  z roku 1840 z Philadelphie. Je zajímavou a netypickou  ukázkou tzv. quakerských quiltů.  Dnes je k vidění v  Philadelphia  Muzeum of Art. http://www.philamuseum.org/collections/permanent/108226.html, zajímavé informace jsou i na stránkách  http://www.quakerquilthistory.com/2012/09/quaker-aesthetics-and-album-quilt-made.html

Originál má 57 bloků. Bloky jsou šité různými klasickými technikami, aplikacemi, perskou výšivkou, vyšívacími technikami. Proto je práce zajímavá a rozmanitá a zatím je na ni i dost času. Plánované je vystavení na PPM 2019 .....prodloužení termínu

Moje představa je taková, každá si ušije samostatnou deku, z tolika bloků kolik jí bude vyhovovat. Techniky budou také víceméně dané samotnými bloky. Quiltování  bude na každé z nás jaké si zvolí atˇ ruční i strojové. Předlohy na nějaké bloky mám a po domluvě je půjčím.

Jelikož se jedná o velmi variabilní projekt v případě zájmu mě prosím kontaktujte na JirkovskaJitka@seznam.cz nebo na klubu klasiků.

Věřím, že ke mně některé z Vás přidáte a utvoříme spolu opět zajímavou kolekci prací.

V Praze 2.6.2016                                             Jitka Jirkovská

 

     

Placení členských příspěvků Bohemia patchwork klubu
pro rok 2018

Číslo účtu u Raiffeisenbank 2483070001/5500
Platí se 365,- Kč ročně, příspěvky zaplacené od září na příští rok platí i do konce roku stávajícího. Variabilní symbol je rok, na který se platí.
Do zprávy pro příjemce nezapomeňte uvést jméno platící členky
 
 

Aktualita

První patchworkářka ve vesmíru
(James a Alcestis Oberg)

Když astronautka Karen Nyberg nastoupí do kosmické lodi, přinese s sebou něco dosud neobvyklého do vesmíru: umění patchworku. „Ráda šiji a quiltuji“ vysvětlila během televizního interview v Moskvě. Beru si s sebou nějaké látky a nitě. Doufám, že vytvořím něco, sama ještě nevím co, ale i to bude součást vesmírné tvořivosti, jestli mi vše podaří.“
Na start 28.května si bere čtyři faty, nějaké jehly a nitě. Ovšem bezpečnost dopravního prostředku a váhová omezení jí nedovolují si na oběžnou dráhu vzít šicí stroj, žehličku, barvy, řezák a další obvyklé pomůcky.
Aby mohla šít ve stavu beztíže, bude se muset především někde sama upevnit, aby ona a látky neplavaly okolo, bude muset najít místo s dobrým osvětlením a mít pod přísnou kontrolou nit a odstřihávátko, aby nenarazily do něčí tváře nebo očí.
Přesné šití bude pro ni bezpochyby obrovská výzva, protože ona i látky budou mít tendenci se vznášet místo, aby byly v klidu. Sama to nazvala neobvyklým experimentem.
Přestože množství materiálu a pomůcek, které si sebou může přinést do vesmíru je omezené, Nyberg plánuje použít látky nebo kousky z vyřazených použitých oděvů astronautů, které už na palubě vesmírné lodi jsou. A některé z nich jsou hodně barevné. Pravidlem totiž je, že astronauti si kombinézy mění po týdnu a pak je vyhazují do odpadků. Na palubě totiž nejsou žádné prací automaty, takže kombinézy se potom přidají do kupy odpadu, který se naloží do ruské vyprázdněné zásobovací lodi. Všechno potom při návratu shoří v zemské atmosféře.
Myšlenka použít materiál z „odpadkového koše“ se zrodila už minulý měsíc při interview v Houstonu. Doširoka se usmála a prohlásila: „Vyhozené oblečení – to je úžasná myšlenka!“ Přestože barvy a barvení je na palubě kosmické lodi zakázáno, Nyberg poukázala na koření, které se na palubě nachází a může barvy nahradit – kečup, hořčice nebo chilli sauce.
První quilt z vesmíru bude jistě vzrušující, jedinečný a vysoce hodnotný kus. Avšak přivézt ho zpátky, může být problém, protože Nyberg má v kabině Sojuzu, kterým bude cestovat v listopadu tohoto roku, rezervovaný pouze limitovaný prostor. Doufá však, že alespoň něco z její ruční práce bude moci vzít zpět s sebou na Zemi. Naštěstí jsou tady další příležitosti k dopravě na Zemi. SpaceX Dragon je kabina bez posádky, která přiváží kosmické lodi zásoby. K jejímu dalšímu letu dojde rovněž v listopadu a má už naplánované množství materiálu, který by měla dovézt zpět na Zemi. Je dostatečně prostorná a tak by se zde mohlo najít místo pro jeden nebo dva quilty.
Jestliže se Nyberg na palubě kosmické lodi dostane k odpadkům a tím i k vyhozeným kombinézám z mnoha zemí – USA, Ruska, Kanady, Itálie, Japonska a dalších – představte si tu upřímnou závist jejích pozemských patchworkových kolegyň! NASA by se mohla v tomto případě rozhodnout, zda by šlo jednoho dne na Zemi kombinézy recyklovat a rozdělit je mezi pozemské patchworkářky k zahájení dosud nemyslitelného projektu.
Mezinárodní vesmírná stanice je sama o sobě patchworkem technického počítačového vybavení: přístroje, životně důležité systémy a konstrukční systémy, které byly vyrobeny v různých zemích a „sešity“ dohromady. A co se týče patchworku, životní systém na stanici vyžaduje recyklaci a nové využívání již použitých věcí.
Nyberg zatím nezmínila žádný specifický projekt nebo vzor. Řekla, že se spoléhá na intuici až bude na stanici. Bere si s sebou skicák, tužku a ořezávátko, aby si zaznamenávala nápady, které budou její inspirací. Jestli bude následovat tradiční vzory nebo ji uchvátí nový pohled diktovaný kosmickou představivostí, a´t už bude práce jednoduchá nebo komplikovaná, na každý pád první quilt z vesmíru
se stane jedním ze vzácných obrázků šitých naší historií.
James Oberg je analytik z NBC News a strávil 22 let v NASA Johnson Space Center jako operátor Mission Control a počítačový expert na orbitální dráhy.
Alcestis Oberg je vědeckou spisovatelkou a sběratelkou quiltů.
Oba jsou spoluautory knížky „Průkopnictví ve vesmíru: život na další hranici“ (Pioneering Space: Living on the Next Frontier).

Ze Science on NBC News, 14.5.2013 přeložila. Jana Lálová

 

 

Aplikace

Galerie fotografií quiltů s aplikacemi z promítání na setkání BPK galerie

Projekt "Turkmenistán"

V odkazu na webové stránky www.patchworkparty.sk naleznete článek a bohatou fotogalerii quiltů z projektu "Turkmenistán" Galerie na stránkách "Bernina"

 

Co o nás napsali

 

Přečtěte si překlad článku který napsala pro japonský časopis "Patchwork Quilt tsushin" jeho redaktorka Naomi Ichikawa po návštěvě Prahy.

Česká televize

Česká televize natáčela pro svůj pořad "Barvy života" v klubovně Bohemia patchwork klubu. Pořad je možno shlédnout ze záznamu na stránkách ČT  

Prezentace „Molas“

Fotogalerie z akce.

Novinky

Dne 21.4.2010 byly definitivně stránky klubu rekonstruovány a přemístěny na jiný server. Ve vyhledávači je můžeme najít jako:

www.b-p-k.cz,

nebo b-p-k.cz

I nadále trvá možnost najít stránky pod názvem www.bohemia-patchwork-klub.cz,

nebo bohemia-patchwork-klub.cz,


 Bohemia patchwork klub - zapsaný spolek

IČO  27039307

sídlo: Úzká 313, 330 11 Třemošná

č.účtu :  2483070001 / 5500

předsedkyně :  Jana Haklová,  tel. 777274454, e-mail:  haklovaj@seznam.czLeteckaPosta.cz       Pro přenos souborů fotografií používáme "Leteckou poštu"
Licence Creative Commons
b-p-k.cz, jejímž autorem je Haklová Jana, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko .