13. Prague Patchwork Meeting 2019

 

     
     

13.PPM 2019

 

 

Program kurzů

 

Kurz je úvodem do nauky o barvách. Budeme si vyprávět o tom, jak je kombinovat, jak poznat jejich barevnou hodnotu. Prohlédneme si nejdůležitější knihy Johannese Iteen (švýcarský expresionista) a Josefa Albers (americký abstraktní malíř německého původu). Studenti budou pracovat s papírem, vodovými barvami a látkou, ale bez šicího stroje. Na  konci kurzu obdrží vzor, jehož základem je Itteenovo plátno (pro práci doma).

Lektorka Monica Danielssen Bichsel
Země/jazyk Švédsko/EN+CZ
Datum Pátek: 12.00 - 13.55
Délka kurzu 2 hod
Stroj Ne
Cena 650,- Kč

 

Krásné quilty lektorky znají všichni návštěvníci PPM. Jsme velmi rádi, že se s námi podělí o způsob jejich tvorby. Veškeré podklady a materiály lektorka přinese, takže účastníci nebudou potřebovat žádnou domácí přípravu. Při kurzu budete vytvářet 1/12 donesené předlohy, tj. naučíte se aplikovat větve, klást lístky, volně  prošívat a šít větvičky.

 

Lektorka Jaroslava Grycová
Země/jazyk Česká republika/EN+CZ
Datum Pátek: 14.00 - 16.25
Délka kurzu 2,5 hod
Stroj Ano,v ceně kurzu
Cena 710,- Kč

Díry jsou v quiltu obvykle považovány za důkaz špatné péče, hrubého zacházení nebo poškození. V našem workshopu se naučíte umístit otvory do quiltu cíleně, jako výtvarný prvek! To se dá udělat různým způsobem a vy  zde získáte nový pohled nejen na svůj quilt, ale rovněž skrze váš quilt!

Lektorka Birgit Schüller
Země/jazyk Německo/DE+CZ
Datum Pátek: 16.30 - 18.55
Délka kurzu 2,5 hod
Stroj Ano, v ceně kurzu
Cena 710,- Kč

 

Rádi si hrajete? A máte rádi překvapení? Tak tento workshop je to správné místo, kde si budete hrát s kupou trojúhelníků, abyste vytvořili moderní quilt na stěnu. Budete řezat, prohazovat, šít a znovu několikrát řezat trojúhelníky, až dostanete překvapivý výsledek.

Lektorka Birgit Schüller
Země/jazyk Německo/EN, DE+CZ
Datum Sobota: 09.00 - 11.25
Délka kurzu 2,5 hod
Stroj Ano, v ceně kurzu
Cena 710,- Kč

 

Proč bychom jednou nemohli použít papír místo látky, zvláště bude-li to tenký nabarvený papír, abychom vytvořili malou koláž? V tomto workshopu se naučíme  improvizovat a vytvořit jedinečnou malou krajinu jako umělecké dílko z prostředků, které máme doma. Žádné šití.

Lektorka Elisabeth Nacenta de la Croix
Země/jazyk Švýcarsko/EN+CZ
Datum Sobota: 11.30 – 13.25
Délka kurzu 2 hod
Stroj Ne
Cena 650,- Kč

V tomto workshopu budete  pracovat s pruhy různých materiálů. Seznámíte se s novou technikou vytváření povrchu, na  kterém budete  moci třeba i razítkovat. Pomocí následného prošívání tak získáte úžasný povrch, který může být podkladem pro nový quilt. Je  možné použít i vypalování (nepovinné).

Lektorka Will Fritsma
Země/jazyk Holandsko/EN+CZ
Datum Sobota: 13.30 - 16.25
Délka kurzu 3 hod
Stroj Ano, v ceně kurzu
Cena 890,- Kč

Workshop, kde se naučíte šít malou tašku "boro", byl velmi populární všude, kde ho lektorka učila. Naučíme se "boro" stehy z rodiny japonských stehů "sashiko". Lektorka přiveze a nabídne studentům kit (GBP 14), který bude  obsahovat staré recyklované japonské látky (většinou bavlna) pro vnější část tašky a  novou pruhovanou japonskou látku "tsumugi" na  podšívku a držadla, dále přízi sashiko a jehlu. Kit bude obsahovat celé přadénko příze (370 m krémové barvy), takže jí bude dost i na další tašky, které studenti mohou šít ze svých vlastních zbytků.

Lektorka Susan Briscoe
Země/jazyk Velká Británie/EN+CZ
Datum Sobota - 16.30 - 18.55
Délka kurzu 2,5 hod
Stroj Ne
Cena 710,- Kč

Celosvětovou pozornost vzbudila již první ze tří publikací Millefiori Quilts holandské autorky Willyne Hammerstein. Náš vzor je ze třetího dílu, střed quiltu Moncarapacho, který je na  obálce knížky. Naučte se metodě "fussy cutting" (způsob řezání dílků ze stejných částí látky) a sešívání středové hvězdice s 10 vrcholy do jednoho bodu.

Lektorka Willyne Hammerstein
Země/jazyk Holandsko/EN+CZ
Datum Neděle: 09.00 – 13.55
Délka kurzu 5 hod
Stroj Ne
Cena 1290,- Kč

Při workshopu budeme vycházet z fotografie: jak se dá dále zpracovat, nově procítit, doplnit nebo integrovat textil. Budeme při tom používat různé techniky, především mixed-media a nejrůznější materiály. Výsledkem bude malý obrázek cca A4. Jako bonus předvede  lektorka další možnosti zpracování fotografie pomocí filcovacího stroje.

Lektorka Christine Bünning
Země/jazyk Německo/DE+CZ
Datum Neděle:14.00 - 15.55
Délka kurzu 2 hod
Stroj Ano, v ceně na  místě
Cena 590,- Kč
 

 

 

Témata 13. PPM 2019 a výstavní podmínky a poplatky


Mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting se autoři mohou zúčastnit se svými textilními pracemi = quilty (třívrstevná textilie spojená prošíváním).


Výstavní poplatky:
Jeden quilt Kč 400,-, druhý a každý další quilt od téhož autora Kč 300,-. Autorem se rozumí jednotlivec či skupina autorů, případně klubová práce. Počty quiltů přihlášených autorem do jednotlivých kategoriích se sčítají.


Podmínky soutěžních kategorií:
Soutěž kreativní: téma PÍSMO v QUILTU, velikost omezena rozměry 80-95 x 100-120 cm na výšku, tolerance 10%. Autor použije libovolné typy písma tak, aby písmo bylo jasnou součástí celkového návrhu, technika libovolná od klasické po art quilt. Soutěž o věcné ceny, hodnocení provede odborná mezinárodní porota.
Soutěž klasická: téma DRÁŽĎANSKÝ TALÍŘ, velikost 150-200 x 150-200, tolerance 10%. Vzor šestnáctiramenného aplikovaného Drážďanského talíře se musí na ploše quiltu opakovat alespoň 9x, bude-li použita pouze část vzoru, bude započtena jen svojí částí, nikoliv jako celý vzor (4 čtvrtiny = 1 vzor). Zakončení dílků talíře libovolné (oblouk, špička apod.). Soutěž o věcné ceny, hodnocení provede odborná mezinárodní porota.
Pro Art Quilt klub CZ byl pro rok 2019 stanoven povinný materiál JUTA. Velikost quiltu 80-95 x 80x95 cm, tolerance 5%. Různé druhy juty musí tvořit alespoň 30% celkové plochy quiltu.
Obecná kategorie ČESKÝ QUILT je otevřená pro jakékoliv práce, které splňují definici quiltu a nepřesahují maximální celkovou velikost 220 x 220 cm. Soutěž je dotovaná věcnými cenami a je hodnocena hlasováním návštěvníků výstavy

.
GALERIE AUTORA ČI KLUBU: na požádání lze vykalkulovat cenu galerie pro autora či autorské uskupení. Cenu tvoří dvě složky: plocha (Kč 130,-/m2 + DPH 21%) a panel typu Octanorm (1 kus Kč 550,- + DPH 21%, oboustranný = 2 běžné metry). Definitivní tvar galerie odsouhlasí organizátor výstavy.


Všechny exponáty musí odpovídat zásadám autorského zákona. Každý quilt musí mít vlastní přihlášku (ke stažení na webu PPM od října 2018) a musí být uzpůsoben pro vystavení na panelu (tj. na zadní straně musí být našitý 8 cm široký tunel na zavěšení). Při nedodržení podmínek si organizátor vyhrazuje právo exponát odmítnout, nevystavit či přeřadit do jiné kategorie

 

 

Projekt

International Patch-Kids-Project 2018/20

   Nový projekt pro děti

Můj oblíbený patchworkový blok

Koordinátorka projektu

Eliška Faltusová

Dlouhoňovice

elisabetta@seznam.cz

tel: 777 81 83 81

PATCH  KIDS 2019/2020 – Můj oblíbený patchworkový blok

 

Mezinárodní výstava dětských prací „PATCH KIDS 2019/2020 – Můj oblíbený patchworkový blok“ pod vedením paní Eli Thomae z Německa je velice zajímavý projekt, kterého se mohou zúčastnit děti a mládež (do 18 let věku) z různých zemí. Má přesně zadané téma, rozměry a rozložení quiltů.  

 

Výstava je putovní a děti mají skvělou příležitost se zúčastnit a prezentovat v mnoha zemích. Přihlášené mají být děti z Portugalska, Španělska, Francie, Německa, Rakouska, České republiky, Slovenska, Polska, Lotyšska, Ruska a Kazachstánu.

 

Projekt má pro každou zemi určenou zodpovědnou osobu, za Českou republiku je zodpovědná Eliška Faltusová z  Dlouhoňovic, telefon 777 818281, mail: elisabetta@seznam.cz. Prosím posílejte na tuto mailovou adresu přihlášky do konce listopadu 2018.

 

Celkové končení projektu je pro Českou republiku do 1. února, následně budou dětské práce odeslány do Německa k rukám ředitelky soutěže, paní Eli Thomae. Děkujeme za účast.